Yozgat’ta göz rahatsızlığına dikkat çeken uyarı

Photo of author

By admin

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Şehir Hastanesi’nde görev yapan göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Fevzi Çelik, ” Yozgat‘ın göz rahatsızlığı oldukça fazla. Göz rahatsızlığını öteliyoruz, tam hasta olana kadar gelmiyoruz, düzenli kontrollerimizi sıklıkla yaptırmıyoruz. Bunun etkisiyle de bazen hastalıklarda geç kalabiliyoruz” dedi. Çelik, en az yılda bir kez göz muayenesi yaptırılması gerektiğini söyledi.

Yozgat Şehir Hastanesi’nde görev yapan göz hastalıkları hekimi Op. Dr. Fevzi Çelik, her insanın gözlerinden şikayeti olmasa bile en az yılda bir kez göz muayenesi yaptırması gerektiğini söyledi. Çelik, şöyle konuştu:

“ÇOK BAŞARILI AMELİYATLAR YAPMAKTAYIZ”

Yozgat‘ın göz rahatsızlığı oldukça fazla. Göz rahatsızlığını öteliyoruz, tam hasta olana kadar gelmiyoruz, düzenli kontrollerimizi sıklıkla yaptırmıyoruz. Bunun etkisiyle de bazen hastalıklarda geç kalabiliyoruz. Özellile ileri derecede sertleşmiş kataraktlar karşımıza çıkmakta. Bu cerrahisinin güvenliğini ve başarısını etkilemekte.

Hastalara hiç gözlerinde şikayet olmasa bile en az yılda bir kez göz muayenesi yaptırmalarını, şikayetleri olduğunda da bize başvurmalarını öneririm. Katarakt, insanın her yaşında başına gelebilecek bir göz hastalığıdır. Gözde en sık rastladığımız ve cerrahi gerektiren hastalıkların başında gelir katarakt. Doğuştan olabileceği gibi ilerleyen yaşlarda darbeye bağlı olarak, şeker hastalığına bağlı olarak, çeşitli hastanın metabolik sendromlarını, metabolik bozukluklarına bağlı olarak gelişebilir. En çok 55-60 yaş üzerinde senil katarakt dediğimiz, yani yaşa bağlı kataraktı görürüz. Buna uygun da cerrahi ameliyat yaparız. Kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Kataraktlaşmış, opaklaşmış merceği alıp yerine saydam, yapay mercek koyarız.”

“AYDA 150- 200 CİVARINDA KATARAKT AMELİYATI YAPILMAKTADIR”

Çelik, Yozgat’ta göz rahatsızlığı bulunan kişi sayısının oldukça fazla olduğuna vurgu yaparak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Hastalar görme bulanıklığı çekerler, ışıkta gözlerinin kamaştığını hissederler ama en sık belirtisi bir dumanın, sisli bir pencerenin arkasından bakıyormuş gibi buğulu bir camın arkasından bakıyormuş gibi görürler. En belirgin belirtisi görmenin azalmasıdır. Zamanla yavaş yavaş olabileceği gibi aniden gelişebilir. Bazı çeşitleri vardır kataraktın. Kataraktın çeşidine göre semptomlar değişebilir. Çevrenin, Yozgat’ın içerisindeki hastalarımızın hepsine hizmet vermekteyiz. Önceleri tek cihazda çalışıyorduk. Tek cihazda çalışırken on civarlarında ameliyat yaparken iyi bir cihaz aldık hastanemize. Şu an iki cihazda 24-25 civarında ameliyat yapmaktayız günlük. Ayda 150- 200 civarında katarakt ameliyatı yapılmaktadır.”

Kaynak: ANKA / Sağlık

Yorum yapın

hivevape.com mcswizzlespuff.com vozol puff time