Mars yüzeyinde bulunan kaya parçasının gizemi

Photo of author

By admin

Bir NASA keşif aracının Mars yüzeyine ait değilmiş gibi görünen bir şey bulmasının her zaman ilgi çekici olduğunu kesin. Bu örnekler bazen iniş araçlarının enkazı olabiliyor, bazen de başka bir yerden Mars’a gelen bir kaya parçası oluyor. İşte bu kaya parçalarından biri daha, Curiosity keşif aracı tarafından görüntülendi. Çevresinden farklılık gösteren tuhaf, küçük, gri bir kayanın ne olduğunu araştıran yetkililer, büyük bir ihtimalle bunun bir göktaşı olabileceği düşünüyor.

Gezegen jeoloğu Catherine O’Connell-Cooper, keşif aracı için yapılan bir güncellemede “Bu, Sharp Dağı’nın yukarısındaki bir malzeme kalıntısı veya bir göktaşı olabilecek olağandışı bir gri süzülen kaya. Son 10 yılda birkaç göktaşını analiz ettik, ancak yeni bir tane düşüncesiyle heyecanlanmayacak kadar bol değiller” dedi.

Bir “süzülen kaya” terimi, başka bir yerden gelen bir kayayı tanımlıyor. Curiosity’nin görüntüsündeki kaya, Mars’ta daha önce bulunan önceki göktaşlarına benziyor.

Mars’ın geçmişinde, uzaydan gelen kayaların yarattığı bombardımanlara tutulma konusunda uzun bir liste var. NASA’nın InSight iniş aracı, görevi sırasında göktaşı çarpmalarının seslerini bile yakalamıştı.

Curiosity, şu anda Gale Krateri’ni keşfediyor ve kraterin devasa merkez dağı Sharp Dağı’nın yamaçlarına tırmanıyor. Buradaki ilgi alanlarından biri, O’Connell-Copper’ın daha önce “kökeni belli olmayan ince, karanlık bir şerit” olarak tanımladığı Marker Band adlı jeolojik bir oluşum. Gizemli kaya, İşaret Bandının altında bulundu.

Mars’taki göktaşları, araştırmacılar için özel bir ilgi alanı oluşturuyor. 2016 yılında NASA, Curiosity tarafından bulunan “Egg Rock” adlı bir göktaşını inceledi. Egg Rock, bir asteroidin çekirdeğinin parçası olabileceği düşünülen bir demir göktaşıydı. Bilim insanları, Mars ortamına maruz kalmanın demir göktaşlarını nasıl etkilediği ve bunun göktaşlarının Dünya’daki örnekleriyle karşılaştırıldığında nasıl farklar olduğunu inceliyor.

Yorum yapın

hivevape.com mcswizzlespuff.com vozol puff time