İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sivrisinek Popülasyonu ile Mücadele Ediyor

Photo of author

By admin

İzmir Büyükşehir Belediyesi, düzensiz yağışların etkisiyle artan sivrisinek popülasyonu ile etkin mücadele ediyor. Mücadelede, en hızlı şekilde sonuç almak için günün teknolojileri ile desteklenen ilaçlama yöntemleri kullanılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında şikayet konusu olan sivrisineklerle mücadelesini sürdürüyor. 30 ilçede 27 ayrı ekiple, 12 ay boyunca mazgallar, çöp konteynerleri, su birikintilerinin olduğu yerler, dereler gibi kritik bölgeler ilaçlanıyor.

Dönemlik çalışmalar kapsamında ise çalışmalar, sivrisineklerin yoğun olarak ürediği ve rüzgarın da etkisiyle taşındığı bölgelerde yoğunlaştırılıyor. Kısa sürede en etkili ve en iyi sonucu elde etmek isteyen Büyükşehir Belediyesi, günün teknolojilerini kullanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Vektör Mücadele Birimi Mesul Müdürü Gülşah Erginer Mumen, çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Haziran ayında yağan yağmurlardan dolayı yaklaşık 2 bin dönümlük arazi sular altında kaldı. Bu da sivrisinekler için kolaylıkla üreme imkanı sağlıyor. Olası üreme noktalarımızda çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Kullandığımız ilaçlar da biyolojik. Yani çevreye, doğaya, insana herhangi bir zararı bulunmuyor. Yalnızca sivrisineklerin imha edilmesini sağlıyor. Bizde sivrisineklerin kayıtlı üreme alanları var. Bunlara ek olarak yeni üreme alanları bulunuyor. Bunları yaptığımız tarama çalışmaları ile belirliyoruz. Bizim sadece yaz aylarında sinekler ve larvalarla mücadele ettiğimiz düşünülüyor. Ancak bu çalışmalar belli aylarda değil tüm yıl boyunca sürüyor. Toprak suya doygun. O nedenle su birikintileri, göllenmeler çok yaygın. Bu da sivrisinekler için ideal üreme ortamları yaratmış durumda. Geçen yıl haziran ayında metrekareye düşen yağış ortalaması 12,4 milimetre iken 19 Haziran 2023 tarihine kadar metrekareye 61 kilogram yağış düştü. Bu da üreme alanlarının katlanarak artması demek.”

Yurttaşların sivrisineklerin ürememesi için bireysel olarak alabilecekleri tedbirlerin de bulunduğunu belirten ve önlemleri sıralayan Mumen, şöyle devam etti:

Kaynak: ANKA / Sağlık

Yorum yapın

hivevape.com mcswizzlespuff.com vozol puff time