Bayramda Göbeklitepe ziyaretçi akınına uğradı

Photo of author

By admin

– Bayramda Göbeklitepe ziyaretçi akınına uğradı

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’da 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, Kurban Bayramı dolayısıyla ziyaretçi akınına uğradı.

“Tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almasının ardından ünü sınırları aşan tarihi ören yeri, her yıl dünyanın birçok noktasından ziyaretçi ağırlıyor. Ziyarete açıldığı 2018 yılında üst koruma çatısı yapım çalışmaları nedeniyle bir kısmı kapalı kalan ören yerini o dönem yaklaşık 70 bin kişi ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’u “Göbeklitepe Yılı” ilan etmesiyle ören yeri, 412 bin 378 ziyaretçi ağırlayarak önemli bir sayıya ulaşmayı başardı.

Göbeklitepe, 2021’de 567 bin 453 kişiyi ağırlayarak 4 yılın en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştı. Tarihi ören yeri, 2022 yılında ise 850 bin misafire ev sahipliği yaparak ziyaretçi rekoru kırdı.2023 yılının ilk yarısında, Kahramanmaraş merkezli depremler ve kentte etkili olan sel baskını nedeniyle bir süre ziyarete kapalı olan ören yerini 6 aylık dönemde 56 bin 112 kişi gezdi. Göbeklitepe, Kurban Bayramı dolayısıyla da ziyaretçi akınına uğradı.

Yurt dışından Göbeklitepe’yi ziyarete gelen turistlerden Ozan Kaymak, “İlk defa geldik, iyi bir duygu, böyle bir tarihi yeri görmek, insanların eski zamanlardaki yaşantısını canlı videosunu da izleyebilmek, o yılları içimizde hissettik. Güzel bir duygu, ilk defa geliyoruz. İlk defa geziyoruz, güzel bir yer herkese de tavsiye ederim” dedi.

Göbklitepe’yi ilk kez ziyaret eden ziyaretçilerden Muhammed Çağrı, “İlk defa Göbeklitepe’ye geliyorum ama ilk defa sadece Göbeklitepe’ye gelmiyorum. İlk defa Çay Önü’ne de geldim. İlk defa Çay Önü ve Göbeklitepe’ye gelirken arada emiş peygamberin mezarını da gördüm ve insanlığın başlangıcına dair farklı teoriler aklıma geldi. Burada şu an incelediğim şey aslında insanlık bizim dediğimiz gibi Adem’den başlıyor ve devam ediyor tezini ispatlayacak bir arkeolojik zenginliğe sahip miyiz? Yoksa gerçekten evrim teorisiyle başlayan bir insanlık tarihi mi takip edebiliriz diye böyle bir inceliyoruz. İnanılmaz insanoğlu gerçekten Buz Devri’nin çıkışında çok ciddi ilerlemeler kaydetmiş tarımı bulmuş, buralar toprağın evcilleştirildiği, koyunun evcilleştirildiği çok değerli topraklar, buralar gerçekten insanoğlunun başladığı, insanlığın başladığı fakat gerçek değerini görememiş yerler olarak düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ziyaretçilerden Meriç Turhan, “Hep gelmek istediğim bir yerdi, bugüne kısmet oldu. Diyarbakır’a gidiyorduk, şansımıza buraya geçelim dedik, denk geldik. Tarihi çok seviyorum, burayı da görmek istedim, öyle geçelim dedik, Hatay’dan geldik. Kesinlikle tarihi seven herkesin gelip görmesi gereken bir yer” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Bekir Şeyhanlı – Turizm

Yorum yapın

hivevape.com mcswizzlespuff.com vozol puff time